Pielęgnacja

PIERCING

Miejsce po wykonanym zabiegu kolczykowania należy traktować jako potencjalną ranę i przestrzeganie poniższych zasad zapewni nam prawidłowy proces gojenia.

Na czas gojenia powinno się odstawić alkohol, kofeinę aspirynę , leki zmniejszające krzepliwość krwi.

Kolczyk na języku: Przez 3-4 dni nie jeść gorących i ostrych potraw, kilka razy dziennie płukać jamę ustną płynem do dezynfekcji ust (dostępne w aptekach i drogeriach). Do czasu wygojenia  wstrzymać się od „głębokich pocałunków” oraz seksu oralnego. Można płukać również usta mieszankami ziołowymi a nawet zrobić kostki lodu z herbaty rumiankowej .

Pozostałe kolczyki—Codziennie miejsce przekłucia należy przemywać płynami do dezynfekcji skóry(np. Octenisept), lub preparatem Tribiotic w przypadku konieczności (dostępny w aptece bez recepty- stosować wg instrukcji). Można też używać szałwii, rumianku oraz nagietka a także soli fizjologicznej.

Ja polecam szczególnie sól fizjologiczną jako czystą ,szczególnie kompatybilną z naszym organizmem cieczą ,którą dodatkowo można dostać w aptekach w wygodnych jednorazowych opakowaniach z śmieszne pieniądze.

Miejsce przekłucia należy przelać solą tak ,by wniknęła w otwór, gdyż wtedy może wypłukać zanieczyszczenia i osadzającą się i wysychającą wydzielinę.

 

W/w produkty wspomagają proces gojenia jak również usuwają wydzieliny skóry, które tworzą wokół miejsca przekłucia strupki. Od czasu do czasu można przemyć ranę wodą utlenioną ale ostrożnie bo wysusza skórę.

Po przekłuciu występuje opuchlizna i odczucie dyskomfortu jest to zjawisko naturalne. Z przerwami można odczuwać ból, pieczenie bądź inne nieprzyjemne odczucia. Pojawiające się zasinienia obok miejsca przekłucia i w miejscu przekłucia znikają po kliku dniach. Wydzielanie się płynu zawierającego limfę oraz inne wydzieliny jest naturalne. Płyn ten zazwyczaj koloru biało – żółtego to nie ropa i jest objawem gojenia się rany.

Podczas gojenia się miejsca przekłucia często występują tzw. ”wzloty i upadki”, czyli subiektywne odczucia, że miejsce jest już prawie wygojone by po niedługim czasie występowało pogorszenie się stanu tego miejsca. Dlatego tak ważne jest utrzymanie wysokiej higieny przekłutego miejsca oraz sumienna jego pielęgnacja.

Miejsce przekłucia goi się zazwyczaj  w 4-6 tygodni, choć jest to bardzo indywidualna sprawa.

Jeśli miejsce przekłucia nie goi się mimo właściwej pielęgnacji może to znaczyć, że materiał , z  którego wykonany jest kolczyk nie jest tolerowany przez nasz organizm. Organizm rozpoznaje go wtedy jako ciało obce i chce usunąć tworząc stan zapalny. Zbyt długi okres gojenia  to potencjalne blizny, zrosty stany zapalne.

Najbardziej bio -kompatybilne kolczyki to przede wszystkim te wykonane z tytanu a także PTFE, tioplastu łączonego z tytanem oraz stal chirurgiczna 316L (w ograniczonym stopniu). Jeśli mimo  zastosowania  z w/w materiałów  miejsce przekłucia nie goi się należy zastanowić się nad rezygnacją z noszenia kolczyka.

Kolczyki zakładane przy przekłuciu są zazwyczaj nieco dłuższe niż normalnie (ułatwiają  proces gojenia) i po wygojeniu należy założyć nieco krótsze. .Kolczyki z plastiku, kości, szkła, koralu, drewna, srebra i złota zakładamy dopiero po całkowitym wygojeniu..

Należy przestrzegać zasady, że bez względu gdzie jest założony kolczyk do czasu wygojenia należy nim systematycznie ruszać i codziennie dokręcać!

Choroby takie jak cukrzyca  nie dyskwalifikują nas z noszenia kolczyków jednak wymagają od nas dużo więcej uwagi i cierpliwości w gojeniu

W pracy stosuję następujące środki znieczulające:

LIDOCAINE– przy przekłuciach języka

SUPER ‘T’ TOPICAL ANESTHETIC  made in USA znieczulenie stosowane przed zabiegiem – przekłucia na powierzchni skóry,

PREPARATY ZAMRAŻAJĄCE – na powierzchni skóry

 

TATUAŻ

Wychodząc ze studia naskórek w miejscu tatuażu jest podrażniony i obolały.

Miejsce jest zabezpieczone wazeliną kosmetyczną i zafoliowane by wzór nie wysechł.

Po ok. godzinie miejsce należy przemyć letnia wodą z mydłem ( najlepiej antybakteryjnym).

Nie wolno z takim opatrunkiem chodzić zbyt długo by wzór się nie „zaparzył”

Następnie należ użyć niewielkiej ilości specjalnej maści gojącej . Obecnie na rynku jest dostępnych wiele kremów i maści przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji  i gojenia świeżego tatuażu.Specyfiki takie można nabyć w studiach tatuażu lub najlepszych sklepach branży tatuatorskiej

Osobiście polecam takie  kremy jak:   Easytattoo,

      AfterInked,

Tattoo Goo Aftercare

W/w preparaty należy smarować dwa razy dziennie w niewielkich ilościach

Zbyt duza ilość kremów i zawijanie powoduje rozmakanie wzoru i grozi jego uszkodzeniem.

W czasie gojenia należy unikać:

  • Słońca
  • Solarium
  • Wody (szczególnie długiego moczenia)
  • Kąpieli w jeziorach i basenach
  • Otarć, zadrapań , podrażnień i uderzeń
  • Alkoholu (innych używek jak  mocna kawa, czy też aspiryna)

W pracy stosuję następujące środki znieczulające:

BLUE-GEL  made in USA   -   znieczulenie stosowane w czasie zabiegu

SUPER ‘T’ TOPICAL ANESTHETIC  made in USA znieczulenie stosowane przed zabiegiem

MAKIJAŻ PERMANENTNY

Podczas zabiegu makijażu permanentnego może dojść do obrzęku i podrażnień. Jest to zjawisko naturalne, którego intensywność zależy od cech indywidualnych organizmu.

Zjawisko to szybko ustępuje wraz z bardzo intensywną kolorystyką makijażu.

Po 2-3dniach naskórek ust zaczyna się lekko złuszczać. W przypadku kresek lub brwi złuszczanie naskórka występuje ok. 6-7 dnia.Nie wolno tego ani drapać ani zrywać!

Ważne jest aby w tym czasie stale nawilżać  miejsce po zabiegu specjalnym kremem

Po okresie od 3 do 8dni kolor ust blednie o ok. 50% w stosunku do koloru tuż po zabiegu.

Dlatego nie należy niepokoić się intensywną barwą po wykonaniu zabiegu  nawet gdy efekt, którego oczekujemy ma być bardzo naturalny.

Przez 7 dni nie myjemy pigmentowanej skóry mydłem ani nie wcieramy kosmetyków. Używamy do tego preparatów dezynfekująco  – myjących  lub przemywamy wodą przegotowaną.

Dobę unikamy kontaktu ust z wodą, przez 2-3 tygodnie unikamy basenu, sauny, chlorowanej wody, bardzo gorącego i bardzo zimnego powietrza, solarium i słońca.

W przypadku pojawienia się opryszczki( zjawisko bardzo częste)  używamy zoviraxu punktowo lub przyjmujemy Heviran.

Zaleca się przylmowanie Heviranu przed , w czasie i po zabiegu. Unikniemy wtedy ryzyka pojawienia się opryszczki zwykłej

Heviran  – Zapobiega występowaniu opryszczki,

Zovirax  – Leczy miejscowo istniejącą opryszczkę

Bephanten maść (nie krem) łagodzi ewentualną opuchliznę

Bephanten krem nawilża pigmentowany obszar.

 

W pracy stosuję następujące środki znieczulające:

BLUE-GEL  made in USA   -   znieczulenie stosowane w czasie zabiegu

SUPER ‘T’ TOPICAL ANESTHETIC  made in USA znieczulenie stosowane przed zabiegiem.